Az intézmények (ügyfelek) a kialakított szabályozás alapján – az általános szerződéses feltételek (ÁSZF) elfogadását igazoló regisztrációt követően – vehetik igénybe a Kormányzati Felhő szolgáltatásait. Az ÁSZF tartalmazza az igénybe vehető szolgáltatások körét, azok minőségi mutatóit, valamint az egyes szolgáltatások ellenértékének összegét.
A felhőszolgáltatást biztosító fizikai infrastruktúra felügyeletét a virtualizálást lehetővé tevő hypervisor szoftverig bezárólag, valamint a szolgáltatott virtuális kiszolgáló figyelését a rendszer üzemeltetője a NISZ Zrt. látja el.
Az ügyfelek dedikált önkiszolgáló portálon keresztül igényelhetik a kért szolgáltatást. Az igénylési folyamatot előre definiált sablonok segítik, amelyek segítségével beállíthatók az igényelt gép paraméterei (CPU, memória, diszk, stb.), a kapcsolódó hálózat, a kapcsolódó szolgáltatások (pl. geo-redundáns VG), valamint a működtető operációs rendszer. (Ez utóbbi licenszhelyes használatáról minden esetben az ügyfélnek kell gondoskodnia.) A felparaméterezett gép indítása, leállítása, esetleges bővítése szintén az önkiszolgáló ügyfélportálról lehetséges.
Az alábbi táblázat összefoglalja a virtuális gépek fő paramétereit és azok méretezhetőségét:
Igénylési egység | Maximálisan igényelhető | |
Virtuális processzor | 1 db | 8 vagy 16* |
Virtuális memória | 1 GB | 128GB |
Tárhely | 50 GB | 2 000 GB |
*A választott hypervisor képességeinek megfelelően
A Virtuális Adatközpont (VA) szolgáltatás igénybevételével az ügyfelek dedikált hardver eszközökön létrehozott számítási és tárolási kapacitást kaphatnak.
A Virtuális Adatközpont (VA) szolgáltatás igénybevételével az ügyfelek dedikált hardver eszközökön létrehozott számítási és tárolási kapacitást kaphatnak. A szolgáltatás sajátossága, hogy a dedikált fizikai eszközök a felhőmenedzsment réteg alá kerülnek, amelynek kapacitása egyetlen ügyfélhez van rendelve. Az ügyfél a saját Virtuális Adatközpontjában szabadon, saját elképzelése és igénye szerint hozhat létre virtuális gépeket.
Az utóbbi két esetben az ügyfélnek kell biztosítania a behozott hardver integrációhoz szükséges licenceket (virtualizációs réteg, felhőmenedzsment, mentés).
A biztonsági mentésekből történő adat-visszaállítást, szolgáltatási szerződés alapján, a szolgáltató szakemberei végzik el.
Az archiválás szolgáltatás keretében az ügyfél életciklus modelleket (változtathatatlanság, letörlés elleni védelem, életciklus végén automatikus törlés) definiálhat az általa megadott állományokra. Az archiváló rendszer a meghatározott modellek szerint állítja be a hozzáférési jogosultságokat és végzi el.
A Felhőbe költöző alkalmazás esetén segítünk megtervezni az mentési eljárásokat, javaslatot teszünk az igénybe-vevő telephelyek sávszélesség módosítására is. Sok esetben szükség van a standard, KOF-ból kínált operációs rendszerektő eltérő, esetleg egyénileg testre szabott Virtuális Gép template kialakítására. A megfelelő biztonsági ellenőrzések után az egyedi template-t az adott ügyfél rendelkezésére bocsájtjuk.
Ezeken túl alkalmazás szinten is képesek vagyunk tanácsot adni – ennek főleg az újonnan kifejlesztésre kerülő rendszerek esetén van relevanciája. Ilyenkor a fejlesztést végző csapattal együtt működve részt veszünk a rendszer tervezésében, illetve lehetővé tesszük, hogy a fejlesztés az első pillanattól kezdve a KOF infrastruktúráján történjen meg.
A Felhőbe költözés során a döntést elősegítő gazdasági modellező eszközünk segítésével segítünk megmutatni a lehetséges alternatívák közötti különbségségeket. A TCO modellezést támogató eszközeink összehasonlíthatóvá teszik a saját üzemeltetés, illetve a szolgáltatásként igénybe vett szerverek költségeit.
© 2014 NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.